DETEKCIJA PLINA
POMEMBNA JE PRAVILNA IZBIRA IN NAMESTITEV JAVLJALNIKA
Glede na vrsto plina obstajajo na tržišču različni javljalniki, ki so namenjeni zaznavanju strupenih ali eksplozivnih oziroma vnetljivih plinov.
MaskaZa pravilno namestitev javljalnikov plina je zelo pomemben podatek o njegovi relativni gostoti v primerjavi z zrakom. Lažji plini se iz mesta uhajanja dvigujejo podobno kot dim, tem hitreje, čim redkejši je plin, in se med širjenjem po prostoru mešajo z zrakom. Zmes se nabira in širi kot oblak pod stropom. Težji plin iz mesta uhajanja navzdol pada kot slap, tem hitreje, čim gostejši je. Zmes se kot sloj širi pri tleh, kjer zapolni vse udrtine. Pri težjih plinih se javljalniki montirajo približno 20 cm od tal pri lažjih plinih pa pod strop. Za pline, ki učinkujejo na človeka je smiselna namestitev v višini dihal. Pri sami namestitvi je potrebno upoštevati zračne tokove, oblike prostorov, razporeditev delovnih mest …
Najpogostejši vzrok smrti zaradi slučajne zastrupitve pa je ogljikov monoksid ali »tihi ubijalec«, kot se mu popularno reče. Ogljikov monoksid je neviden, brez barve in vonja in nastane zaradi nepopolnega gorenja bencina, lesa, oglja, naravnega plina, propana, nafte in metana …in ga ne moremo zaznati brez ustreznega javljalnika.